ULUSAL TRAVMA ve
ACİL CERRAHİ DERNEĞİ

Travma ve Resüsitasyon Kursu (TRK) duyurusu

Hekimler için düzenlenen Travma ve Resüsitasyon Kursu veya yaygın olarak bilinen adi ile TRK 1998 yılından beri, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği tarafından düzenli olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Istanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Trabzon illerinde travmalı hastaya Tıbbi yaklaşımı standardize etmek amacı ile gerçekleştirilmektedir. TRK, 03.06.2004 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığının onaylanan Acil Hekimliği Uygulama Yönergesi gereği Acil hekimlerine zorunlu hale getirilmiştir.

Bu donem suresince gerçekleştirilen 21 EGITMEN TRK ile kendi alanında uzman toplam 649 eğitmen sertifikalandirilmistir. Eğitmenler başlıca Genel Cerrahi, Acil Tip, Anesteziyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroşirurji, Çocuk Cerrahisi, Adli Tip, Göğüs Cerrahisi, Kadın Doğum, Kalp Damar Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Radyoloji, Aile Hekimi, Üroloji gibi branşlardan ve 112'de eğitmen kadrosundaki pratisyen hekimlerden oluşmaktadır. Eğitmenlerin çok büyük bir bolumu üniversite hastanelerinde görev yaparken, eğitim hastanelerinde görev yapan eğitmenlerde bu alanda hizmet vermektedir. 84 standart TRK ile yurt çapında toplam 2,804 hekime TRK sertifikası verilmiştir.

Kurslar, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği, 17 ildeki üniversiteler ve İl Sağlık Müdürlüklerinin işbirliği ile gerçekleşmektedir. Bu anlamda, 649 EĞITMEN ve 2,804 KURSİYER’İN eğitilmesinde emeği gecen; Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği yönetimine, TRK İl koordinatörlerine, üniversite yetkilileri ve öğretim üyelerine, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine ve TC Sağlık Bakanlığı yetkililerine, dernek üyelerimize ve çeşitli sponsor firmalara bugüne dek vermiş oldukları ve verecekleri destekler için teşekkürü bir borç biliriz.

2006 yılı sonu itibari ile yurt çapında ilgili bölümlerin destekleri ile hemşire ve acil tıbbi teknikerlere yönelik TRK kursları (HP - TRK) başlatılacaktır.

© Copyright 2024 Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.
İletişim
Şehremini Mah. Köprülümehmetpaşa Sok. Dadaşoğlu Apt. No:23/1 Çapa/ Fatih / İstanbul
Tel: +90 (212) 588 62 46
Faks: +90 (212)531 12 46

LookUs & Online Makale